Kedilerin gizli dili

Kedinizin sizinle konuştuğunu biliyor muydunuz?

Kedileri anlamak zor olabilir. Bir bakarsınız sizi severken bir anda kendi dünyalarına dalabilirler. Gizli bir dilleri varmış gibi!

Gerçek şu ki var…

Kedilerin gizli dilini konuşmayı öğrenebilir ve kedi dostunuzla daha zengin ve daha değerli bir ilişkinin tadını çıkarabilirsiniz. Tek yapmanız gereken onlara doğru miktarda sevgi ve ilgi göstermek ve şu basit ipuçlarını takip etmek…

Araştırmacılar, kedilerin yaptığı 16 farklı seslendirmeyi tespit etmiştir.

Kedinizi dinleyin

Kediler, gününe göre çok farklı sesler çıkarır. Aslında, araştırmacılar kedilerin 16 farklı seslendirme yaptıklarını tespit etmiştir. Kedilerin tek tek oluşturduğu tüm ayırt edici sesleri hesaba katarsanız (tıpkı insanlardaki aksan gibi) daha da fazlası vardır.

Herkes bir mırlamanın neye benzediğini bilir. Bu bir kedinin bize mutlu olduğunu söylemek için sıklıkla kullandığı yumuşak, rahatlık sesidir. Kediniz parmağınızı çenesinin altına yerleştirmenize izin verirse çok sessiz olsa bile mırlamanın rahatlatıcı titreşimlerini hissedebilirsiniz.

Klasik “miyav” sesine gelince, muhtemelen kediniz girişkendir ve dikkatinizi çekmeye çalışıyor olabilir. Aslında, yetişkin kedilerin bu sesi yalnızca insanlarla iletişim kurarken ürettiklerini bilmiyor olabilirsiniz. Diğer kedilerle etkileşime girdiklerinde farklı sesler çıkarırlar. Muhtemelen istediklerini elde edinceye kadar da devam edeceklerdir!

Kediler insanları ve diğer kedileri selamladıklarında veya endişelendiklerinde diğer sesleri çıkarabilirler (örneğin; rakip olarak gördükleri bir komşunun kedisiyle tanışırken). Telefonunuza bu farklı seslerden birkaçını kaydetmeyi ve kedinizin davranışını ortaya çıkaran sesleri anlamak için bunları dinlemeyi deneyin.

Kedilerin bizim bilmediğimiz çok önemli bir iletişim yöntemi var: Kuyrukları!

Kedinize bakın

Okuma ve yazma bilmezler ancak kediler hem duygularımızı hem de beden dilimizi okuyabilir. Örneğin, bizi gülümserken gördüklerinde ve kendi beden dillerini kullanarak bizimle iletişim kurduklarında mırlama ihtimalleri daha yüksektir.

Yüzleri bizimki kadar anlamlı olmasa da, kedilerin bizim bilmediğimiz, çok önemli bir iletişim yöntemi var: Kuyrukları! Manx gibi kuyruğu olmayan bir cinsiniz yoksa kuyruklar, kedilerin ne düşündüklerini öğrenmenin en iyi yollarından biridir.

Kediniz kuyruğunu yukarı doğru tutup hafifçe sallayarak size doğru koşuyorsa sizi görmekten çok mutlu olduğunu ifade etmektedir. Kuyruğun ucu hafif bükülüyse mutlu oldukları ama kendileri hakkında ne hissettiğinizden emin olmadıkları anlamına gelir. Bu yüzden onlara biraz güven verin!

Kuyruklarının seğirdiğini veya kamçı gibi salladıklarını mı fark ettiniz? Kedinizin canını sıkıyor olabilirsiniz: Örneğin, yeterince hızlı bir şekilde beslemiyor olabilirsiniz (bir kedinin dikkat çekmek için kafasını fazlaca sürtmekten başka yapabileceği bir şey yoktur).

Son olarak, kuyrukları hızlı bir şekilde bir yandan diğer yana hareket ediyorsa dikkatli olun. Kediniz size nasıl davranacağından emin olmadığını söylüyor olabilir. Onları okşuyorsanız, biraz uzaklaşmak istiyor olabilirler. Nasıl tepki gösterdiklerini görmek için biraz geri çekilerek onları anladığınızı gösterin.

Gereken tek şey tutarlılıktır. Bu yüzden isimlerini söyleyin ve yaklaştıklarında bir ikramda bulunun.

Kedinizle konuşun

Tabii ki, bütün bu kedi konuşmaları siz karşılık vermiyorsanız çok da işe yaramaz. Neden kedinize adını söylediğinizde gelmesini öğreterek işe başlamıyorsunuz?

Gereken tek şey tutarlılıktır. Bu yüzden isimlerini söyleyin ve yaklaştıklarında bir ikramda bulunun. İlk başta yanınıza gelmezlerse adlarını söyleyin ve size doğru bir adım attıkları takdirde ikramı sunun. Ardından, her çağırdığınızda istediğiniz yere geldiklerini görünceye kadar mesafeyi kademeli olarak artırın.

Kedilerimizin bizimle nasıl iletişim kurduğunu anlamak için öğreneceğimiz çok şey var.

Kedilerimizin bizimle nasıl iletişim kurduğunu anlamak için öğreneceğimiz çok şey var. Umarız bu ipuçları, kedi psikolojisinin büyüleyici dünyası hakkında biraz daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olmuştur.

ÜRÜNLERİMİZ

DAHA FAZLA MAKALE