Kum hakkında bilgiler

Tüm kedi kumu türlerini içeren eksiksiz rehberimiz

Çok çeşitli kedi kumu tipi mevcut olup, ister ilk kediniz ister beşinci kediniz için olsun, seçim yapmak biraz göz korkutucu olabilir. Öyleyse, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgilerin tek bir kullanışlı yerde toplanması işinize yaramaz mıydı? Evet mi? Aynı fikirde olmanıza sevindik! İşte geliyor…

Testlerimizde bentonit kili bugüne kadarki en iyi topaklanan kedi kumu oldu.

Kedi kumu türleri

Genel olarak, topaklanmayan ve topaklanan çeşitlerin ahşap ve kâğıt bazlı, silika ve kil esaslı türleri olmak üzere dükkanlarda üç temel kedi kumu türü bulunmaktadır.

Ahşap ve kâğıt bazlı kumlar genellikle daha ucuz ve ağaçtan yapılmış olup sorumlu bir şekilde tedarik edilmeleri halinde sürdürülebilir bir seçenektir. Birçoğu yıkanabilir çeşitlere sahiptir (bununla birlikte, yıkanan kedi kumu deniz canlılarına zarar veren toksoplazmozun yayılmasına neden olabileceğinden dikkatli olmanızı tavsiye ederiz). Genellikle bu tür kumlar topaklanmaz. Bu yüzden, yetersiz koku yönetimi özelliği nedeniyle kap kirlendikten sonra tüm kabın değiştirilmesi gerekmektedir.

Silika kedi kumu, emici bir kimyasal maddeden yapılmıştır ve oldukça pahalı olabilir. Genellikle, patinin altında gevrek bir doku hissi yarattığı için kediniz için konforlu bir seçenek olmayabilir (bazı kediler, tamamen silika kum üzerine basmayı reddedebilir).

Son seçenek kil kedi kumudur. Topaklanmayan çeşitler de satılmakta olup (pisletilmiş kumu haftada en az bir kez değiştirmeniz gerekir) bizim önerimiz; topaklanan kil, özellikle üstün kaliteye sahip bentonit kilidir.

Bentonit kili topraktan elde edilen doğal bir malzeme olup kedilerin atıklarını kazdıkları yere saklaması nedeniyle onlarda daha doğal bir his yaratmaktadır. Sıvıyı hapsetmede çok etkili olan bu malzemenin kullanımı da kolay olup her seferinde tüm kabı değiştirmektense sadece topakları çıkararak ekonomik olarak da tasarruf sağlayabilirsiniz. Kil kumları yıkanabilir değildir; kullanılmış kumu evsel atıklarınızla birlikte çöpe atın. Testlerimizde, bentonit kilinin en iyi topaklanan kedi kumu olduğu görüldü. Bu yüzden Ever Clean ürünlerinde sadece bu malzemeyi kullanıyoruz.

Topaklanan kum nemi emer.

“Topaklanma” nedir?

Hemen hemen her kum, “topaklanan” veya “topaklanmayan” olarak tanımlanmaktadır. Peki, bunun anlamı nedir?

Topaklanan kum, kediniz kum kabını kullandıktan sonra nemi emer ve Ever Clean kumu ile sızdırmaz plaklara dönüşür. Bu topaklar alınır ve çöp kutusuna atılır. Ayrıca, kumlarımız kirletilmemiş kumu kapta bırakmanıza ve üstünü taze kumla tamamlamanıza iman sağlar. Pratik, hijyenik ve kokuları kontrol etmek için mükemmeldir.

Öte yandan, topaklanmayan kumlar daha az etkilidir. Sıvıyı emmek için emici malzemeler kullanırlar ancak bu nem kabın etrafına yayılmaya devam eder. Bunun anlamı, kum kabının alt kısmında pislik oluşabileceği ve bir kez kullanıldıktan sonra tüm kumun değiştirilmesi gerekeceği olup bu da uzun vadede oldukça pahalı bir seçenektir.

Ever Clean olarak, topaklanan kumların kediniz ve sizin için en iyisi olduğuna inanıyoruz.

Kedi kumlarında her ihtiyaca uygun tek bir çözüm yoktur.

Her kedi farklıdır

Hiç birbirinin aynısı olan iki kediyle karşılaştınız mı? Her kedinin kendi harika kişilikleri ve kişiliklerini belirleyen küçük tuhaflıkları vardır. Bu yüzden, kedi kumlarında her ihtiyaca cevap veren tek bir çözüm yoktur.

Minik patileri kaptan dışarıya kum dağıtmaya meyilli bir yavru kediniz olabilir. Belki kediniz kokuya karşı hassastır ve kokularla mücadelede etkili olan kokusuz bir kumu tercih edebilir ya da yoğun kullanılan kaplar için ekstra koku savaşçılarına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kedi kumu portföyümüze göz atın, kendiniz ve kediniz için en doğru seçimi keşfedin ve evinizi güzelleştirin.

ÜRÜNLERİMİZ

DAHA FAZLA MAKALE