Kedilerle ilgili bilginizi test edin!

Kedilerle ilgili bu gerçeklerinden kaç tanesini biliyorsunuz?

Kediler büyüleyicidir. Bu bir gerçek! Bilgilerinizi test etmek ve kedilerle ilgili gerçeklere bakarak kimin en iyi kediye sahip olduğunu bulmak istiyoruz. Okumaya devam edin ve bildiğiniz her gerçek için kendinizle gurur duyun.

Kediler, insanlardan iki kat daha yüksek sesleri duyabilirler.

Süper duyular

Kediler, işitme açısından dünyanın ilk üç hayvanı arasındadır ve etçiller arasında en iyisidir. Kediler, insanlardan iki kat daha yüksek seviyedeki, 50 bin Hz’ye kadar olan sesleri duyabilirler.

Kediler, farklı seslerin yerini lazer benzeri bir hassasiyetle belirlemek için kulaklarını çevirebilirler. İki metre mesafeden, aralarında sadece bir el mesafesi olan iki aynı sesi birbirinden ayırt edebilirler. 20 metre uzaklıkta dururken (yaklaşık bir tenis kortunun uzunluğu), birbiri arasında 40 cm mesafe olan seslerin ayrımını yapabilirler.

Aslında, kedilerin kulaklarında 32 kas vardır. Biz insanların tüm yüzündeki kas sayısından sadece birkaç tane daha az kasa sahiplerdir. Bunun nedeni, kedilerin kulaklarını sadece duymak için değil, aynı zamanda beden dili ile iletişim kurmak için de kullanmalarıdır.

Kedilerin patilerinde öylesine hassas sinir uçları vardır ki, yeraltında hareket eden bir fareyi tespit edebilirler. Ayrıca, ön bacaklarında pati tabanlarının üzerinde bulunan 3 ila 6 kıl sayesinde titreşimleri de algılayabilirler.

Kediler, avcılardan korunmak için atıklarını gömerler.

Temiz makineler

Kediler, tuvaletlerini yaptıktan sonra atıklarını neden gömerler? Belki de ilk kez MÖ 2000 civarında Mısır’da evcilleştirildikleri için olabilir. Günümüzde bir kedi içgüdüsel olarak hâlâ kakasını kumlu toprağa gömmektedir.

Kediler, yırtıcılardan korunmak veya grupta baskın olan kedilere meydan okumak istemediklerinde bu kedilerden korunmak için atıklarını gömerler.

Dünyadaki en yaşlı kedi, şaşırtıcı bir şekilde, 38 yıl 3 gün yaşadı!

Kediler hakkında her şey

Dünyanın en küçük kedisi Rusty Spotted Cat’tir. Sadece 1kg ağırlığındadırlar ve avucunuzun içine sığarlar. Sri Lanka’nın ormanlarında yaşıyorlar ve ne yazık ki, iyi evcil hayvan olamıyorlar.

Dünyadaki en yaşlı kedi ise, şaşırtıcı bir şekilde, 38 yıl 3 gün yaşadı! Adı Creme Puff’dı ve 1967 ile 2005 yılları arasındaTeksas, ABD’de yaşadı.

McCavity adında tekir bir kedi, sadece üç hafta içinde 500 mil yürüdü. Sahipleri İskoçya ile Cornwall arasında bir yere taşındı ancak McCavity’nin eve dönme güdüsü o kadar güçlüydü ki tek başına bütün yolu geri koştu.

Türkiye’de yaşayan bir tür yaban kedisi olan Van kedisi ise sudan hoşlanan kediler arasındadır. Yoğun sıcaktan kurtulmak için göllerde yüzen bu kediler, dalış yaparken balık bile avlıyorlar!

Bazı insanlar kedilerinin hava durumunu tahmin edebileceğine inanıyordu.

İnanç ve batıl inanç

Kıl yumağı yapanlar sadece evcil kediler değildir. Afrika’da bir aslanın kıl yumağının koruyucu muskalarda kullanıldığı bile biliniyor. Bu geleneksel büyülü eşyaların, üzerinde taşıyan kişiye bir aslanın gücünü ve dayanıklılığını verdiği söylenir.

Fransa’da, bazı insanlar kedilerinin hava durumunu tahmin edebileceğine inanıyordu. Kedi burnunu sürttüğünde ya da patilerini yastığa gömdüğünde bunun anlamı havanın rüzgârlı olacak olmasıydı. Kedinin temizlenirken patisini kulağın arkasına koyması ise yağmurlu havanın belirtisiydi.

Bazı insanlar kedilerin siğilleri tedavi edebileceğine inanıyordu. Siğili olan kişinin yapması gereken tek şey, Mayıs ayı boyunca siğile calico kedisinin kuyruğunu sürtmekti. Denemenizi önermiyoruz!

Arkadaşlarınızın ne kadar başarılı olduklarını öğrenmek için onlara meydan okumayı unutmayın!

Peki, siz ne kadar başarılıydınız? Bu kedilerle ilgili gerçeklerin çoğunu zaten biliyor olsanız bile bazı yeni bilgileri de öğrendiğinizi umuyoruz. Arkadaşlarınızın ne kadar başarılı olduklarını öğrenmek için onlara meydan okumayı unutmayın!

ÜRÜNLERİMİZ

DAHA FAZLA MAKALE