Mutlu ve sağlıklı bir kedi için en iyi 5 ipucumuz

Evinizi kedi cenneti yapın

Bir kedi için hayatın nasıl olduğunu hiç merak ettiniz mi? Dünyayı biz insanlardan daha farklı bir şekilde deneyimliyorlar ama ortak yönlerimiz de var.

Bizi mutlu eden ve sağlıklı yapan şeylerin çoğu kediler için de geçerli… Masaj yaptırmak, kendimize bakmak ya da yeterince uyumak gibi!

İşte, evinizi kedinizin mutlu ve sağlıklı olacağı bir yer haline getirmek için en iyi 5 ipucumuz:

Temizlik ürünlerinin evcil hayvanlar için de güvenli olduğundan emin olmak için ürün üzerindeki etiketi okuyun.

Onu temiz tutun

Hastalık veya enfeksiyon yayılma riskine karşı kedinizin kum kabını iyice temizlemeniz önemlidir. Ancak temizlemek için yanlış dezenfektan kullanırsanız işler daha da kötüye gidebilir!

Kedinizin kum kabını temizlerken asla kediler için zehirli olabilecek, fenol içeren dezenfektan kullanmayın. Temizlik ürünlerinin evcil hayvanlar için de güvenli olduğundan emin olmak için ürün üzerindeki etiketi okuyun. Ürünlerin güvenliği hakkında herhangi bir sorunuz varsa veteriner hekiminizle iletişime geçin.

Her zaman ilave durulama yapmayı unutmayın; kedilerimiz şaşırtıcı koku alma duyuları ile geride bırakılan en küçük kalıntıları bile farkedebilir.

Kokunuzu taşıyan bir şeyi yataklarına koymak, kedilerinizi evde hissettirebilir.

Yataklar ve ötesi

Kedilerin evlerinde kendilerini güvende hissetmeleri önemlidir ve kendilerini daha rahat hissetmelerine yardımcı olmanın bir yolu da kendilerine ait, sevecekleri bir yataktır.

En zor kısım doğru yeri bulmaktır. İdeal olarak, kedinizin güvende hissetmesi için ayak altında olmaması ve kısmen örtülmüş olması gerekir. Perdelerin arkasındaki güneşli pencere denizliği her zaman güvenli bir seçimdir.

Siz farkına varmadan mutlu bir şekilde uykuya dalarlar. Böyle bir yer bulamıyorsanız, çoraplarınızı çıkarın. Neden mi? Garip bir ipucu gibi gelebilir ama kokunuzu taşıyan bir şeyi yataklarına koymak, kedilerin evlerinde hissetmesini sağlar.

Bir kediyi 5 dakika sevmek, onun kan basıncını yirmi beş birim azaltmaya yeter.

Sevgiyi paylaşın

Bir kedi sahibi olmakla ilgili en büyülü şeylerden biri, sevgi ve kucaklamaları paylaşmaktır. Bunun stresten kurtulmamıza yardımcı olduğu kanıtlanmıştır, ancak doğru yapılması halinde kediniz için de önemli olduğunu biliyor muydunuz?

Spa’ya masaj yaptırmak için gitmeyi düşünün -ama kediniz bu avantajlardan her gün yararlanabilir. Çünkü araştırmacılar, bir kediyi sadece beş dakika sevmenin onun kan basıncını 25 birim azalttığını tespit etmiştir. Bu doğru –kucaklaşma, ikiniz için de iyi!

Kedinizi, yakınında zehirli herhangi bir bitkinin bulunmadığından emin olarak evinizde güvende tutun.

Evde güvende tutmak

Kediler evdeki her şeyi araştırmayı severler ama bu bazen onların başını biraz belaya sokabilir!

Kedinizi, yakınında zehirli herhangi bir bitkinin bulunmadığından emin olarak evinizde güvende tutun. Buna zambak veya krizantem gibi çiçekler ve kaynana dili, bazı eğrelti otları ve sarmaşıklar gibi ev bitkileri dahildir. Şüphe duymanız halinde veteriner hekiminizle iletişime geçin.

Ayrıca, temizlik ürünlerinizi ve ev kimyasallarınızı kapalı bir dolapta ve her türlü ilacı güvenli bir şekilde saklamanız önemlidir.

7 yaş ve üstü kediler yaşlı olarak sınıflandırılmaktadır.

Yaşlı kediler, yeni numaralar

Kediniz büyüdükçe ihtiyaçları değişmeye başlar. 7 yaş ve üstü kediler yaşlı olarak sınıflandırılmaktadır. Yaşlı kedinizi daha mutlu ve daha rahat hissettirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var. İşe davranışlarını anlamakla başlayın.

Öncelikle, daha önce kolayca yapabildikleri, artık onlar için giderek zorlaşan atlayışlara bakın. Eklemleri artık aynı gerginliğe dayanacak durumda değildir. Bu nedenle, kolay erişemiyorlarsa yatak veya kum kabını daha uygun bir yere taşımak gerekebilir.

Ayrıca, en sevdikleri güneşli pencere denizliğinin önüne bir sandalye koyarak çıkmalarını kolaylaştırmayı veya yerde bir kaza yaşamaya başlarlarsa ilave bir kum kabı almayı düşünebilirsiniz.

ÜRÜNLERİMİZ

DAHA FAZLA MAKALE