Kedim neden kum kabını kullanmayı bıraktı?

Kedinizin ani davranış değişikliğinin arkasında ne olduğunu öğrenin…

Bir gün mutlu bir şekilde kum kabını kazıyorlar. Sonra, hiçbir yerde görünmüyorlar ve kanepenin arkasında kötü bir koku var. Neyin yanlış olduğunu çözmenin zamanı geldi.

İlk önce bazı yaygın sağlık sorunlarını eleyin.

 

Kediniz sağlıklı mı?

Bunun için bir kedi dedektifi olmanız gerekecek. Kedinize özellikle dikkat edin; dışarı çıkmaya karar verdilerse her zamanki gibi devam edebilirsiniz. Ama eğer hiç gitmiyorlarsa, harekete geçme zamanı.

Kedilerin sağlıklarıyla ilgili bir sorunu gizlemeleri yaygındır. Genellikle sessizce acı çekerler ve bir şeylerin yanlış olduğunu fark etmeyi zorlaştırırlar. Kum kabını değiştirmek için pek çok neden önemli olmayabilir ancak önce sağlık sorunlarını elemelisiniz. Veteriner hekiminize yapacağınız bir ziyaret zihninizi rahatlatacaktır.

Yanlış bir şey olduğu ortaya çıkarsa veterineriniz idrar yolu enfeksiyonu, sistit, kabızlık veya başka bir şey gibi yaygın bir kedi sağlığı sorununu tespit edebilir. Bu koşullara sahip kediler uykulu olabilir veya yemeyi-içmeyi bırakmış olabilir. Bu arada böbrek hastalığı, daha fazla idrara çıkmaları anlamına gelebilir.

Veterinerle her şey tamam mı? Kum kabını kullanmayı bırakmış olabilecekleri daha fazla neden için okumaya devam edin.

Küçüğüm artık o kadar küçük değil mi?

 

Yavru kediler için ipuçları

Küçük yavrunuz kum kabına göde fazla büyüdüyse onun yerine gidecek başka bir yer bulabilir. Dışarıda çıkabiliyorsa bahçeyi veya içeride halınızı kullanabilir.

Yavru kedileri daha küçük bir kum kabında başlatmak en iyisi olsa da büyüdükçe değiştirmeniz gerekecektir. Aksi takdirde, çok geçmeden hareket edip serbestçe dönebilecekleri yeterli alana sahip başka bir yer bulacaklardır. Burundan kuyruğa kedinizin bir buçuk katı uzunluğunda bir kum kabı hedefleyin.

Yaşlı bir kediye yeni numaralar öğretebilirsin

 

Yaşlı kediler için ipuçları

Yaşlandıkça hepimizin önceden kolayca gelen şeyleri yapabilmek için biraz daha fazla yardıma ihtiyacı olur. Bunu aile büyüklerinize sorun!

Yıllar geçtikçe kedinizin eklemleri artrit nedeniyle sertleşebilir ve yüksek kenarlı bir kaba girip çıkmasını engelleyebilir. Gözleri eskisi gibi olmayabilir ve hatta bir zamanlar yapabildikleri gibi yüksek yerlere atlayamayabilirler.

Kum kabını daha kolay erişilebilir hale getirerek yaşlı kedinize yardım edin. Alt kenarları olan tırmanması daha kolay bir kap seçin ve ulaşılması kolay bir yere koyun. Onlara nerede olduğunu gösterin ki eski alışkanlıklarına nasıl geri döneceklerini bilsinler.

Diğer kedilerinizden biri, ortak bir kum kabında hak mı iddia ediyor?

 

Ortaklık mı var?

Birden fazla kedinin bulunduğu evlerde, herkesin işlerini barış içinde yapabilmesi için yeterli alan bulunduğundan emin olmak çok önemlidir.

Kedilerinizden biri ortak bir kum kabı üzerinde sahip rolü oynamaya karar verirse diğerlerinin başka bir yer araması şaşırtıcı değildir. Kediler de bazen tıpkı biz insanlar gibi mahremiyete ihtiyaç duyar!

Her kedi ve ev farklıdır ancak genel olarak kedi başına bir kum kabı ve artı bir yedek öneririz. Üç kediniz varsa bu dört kum kabı demektir.

Tuvalete gitmeye çalışırken kendilerini tehdit altında veya kapalı hissetmemeleri için onları evinizin farklı alanlarına yerleştirin.

Evde kedinizi korkutacak bir şey mi oldu?

 

Başka neler oluyor?

Eviniz kedinizin krallığıdır. Dolaşmak için kendi bölgeleri, kendilerini güvende hissettikleri yer… Beklenmedik bir şey olursa, kedinizin nasıl tepki vereceğini kestiremezsiniz.

Kedinizin korkmasının birçok nedeni vardır:

– Kedinizi edindiğinizden beri çocuklar ilk kez evinizi ziyaret ediyor

– Arkadaşın bir kahve içmek için uğradı ve evcil köpeğini getirdi

– Havai fişek veya fırtına evi salladı

– Mahalledeki yeni bir kedi, kedinizle anlaşamıyor

– Ev taşımak için toparlanıyorsunuz veya yeni taşındınız

– Kademeli bir değişiklik yapmak yerine aniden kedi kumunu değiştirdiniz

-Ayrıca daha birçok neden.

Kedinizin güvenini tekrar kazanmasına yardımcı olacak tek bir cevap yoktur. Kediye endişelenecek bir şey olmadığını göstermek için sabırlı, kendinden emin ve kibar olun. Gerekirse onlara zaman ve alan verin; bu arada onları tekrar kum kabına zorlamayın. Hazır olduklarında size gösterecekler.

Zamanla, kendilerini tekrar iyi hissedecekler  ve kum kabını geri dönecekler!

ÜRÜNLERİMİZ

DAHA FAZLA MAKALE